2017 Celebration of Football: The Award Winners

The annual Celebration of Football, held this year at the Adelaide Convention Centre – was the Federation’s largest to date, with more than 850 members of the State Football family in attendance.

The night was expertly hosted by Fox Sports and ABC Commentator Stephanie Brantz and Nova 91.9 host, Jarrod Walsh.

Football Federation SA CEO, Michael Carter was delighted with how the evening went.

“The Celebration of Football has grown year on year and has become one of our signature events on the calendar.

“It has been another fantastic year for football. We have experienced increased participation for another year, continued State Government support for facilities and had a fantastic season across our leagues.

“The Celebration of Football allows all within the football community to come together and celebrate the year past and acknowledge long standing contributors to the game of Football through the Hall of Fame induction.”

A list of each award winner is provided below:

2017 Hall of Fame Inductees

Lia Augimeri inducted into the HALL OF CHAMPIONS as a member for OUTSTANDING PERFORMANCE.

Tony Henshaw inducted into the HALL OF HONOUR as a member for OUTSTANDING CONTRIBUTION.

Kristy Moore inducted into the HALL OF CHAMPIONS  as a member for OUTSTANDING PERFORMANCE.

PlayStation 4 National Premier League

Sergio Melta Medal

Liam Wooding – MetroStars

Marcellina Player of the Year

Alexander Mullen – Para Hills Knights

PlayStation 4 National Premier League Team of the Year

Goalkeeper

Nick Munro – Croydon Kings (Goalkeeper)

Defenders

Hosine Bility – Croydon Kings

Matthew Halliday – Adelaide City

Adam Le Cornu – WT Birkalla

Joel Allwright – Adelaide City

Midfielders

Alexander Mullen – Para Hills Knights

Liam Wooding – MetroStars

Allan Welsh – Adelaide Comets

Forwards

Andreas Wiens – Adelaide Comets

Anthony Costa – Adelaide City

Christian Esposito – MetroStars

Coach of the Year – Martyn Crook Trophy

Damian Mori – Adelaide City

Golden Boot Award

Anthony Costa – Adelaide City

Goalkeeper of the Year – Peter Nikolich Trophy

Nick Munro – Croydon Kings

John Aloisi Rising Star

Hosine Bility – Croydon Kings

State League One Awards

Player of the Year – Bob Telfer Medal

Adriano Pelligrino – Western Strikers

Coach of the Year

Brenton Hiern – Western Strikers

Golden Boot Award – Milan Ivanovic Trophy

Adam Thurston – South Adelaide

Goalkeeper of the Year – Les Avory Trophy

James Klappers – Sturt Lions

State League Two

Player of the Year

Daniel Solari – Eastern United FC

Coach of the Year

Milan Ivanovic – Adelaide University

Golden Boot Award

Sanjin Julardzija – Fulham United

Goalkeeper of the Year

Marc Talbot – Seaford Rangers

PlayStation 4 Women’s National Premier League

Player of the Year – Shirley Brown Medal

Nicole Tilley – West Adelaide

PlayStation 4 Women’s National Premier League Team of the Year

Goalkeeper

Sarah Willacy – West Adelaide

Defenders

Daphne McLeod – Adelaide City

Grace Abbey – Adelaide City

Laura Johns – Adelaide University

Kristy Moore – Metro United

Midfielders

Alex Chidiac – Adelaide City

Dylan Holmes – Adelaide City

Kelsey Zafiridis – Campbelltown City

Forwards

Maria Jose Rojas – Adelaide University

Tiarn Powell – Adelaide City

Nicole Tilley – West Adelaide

Coach of the Year – Bob Bush Trophy

Kevin McCormack – West Adelaide

Golden Boot Award

Maria Jose Rojas – Adelaide University

Goalkeeper of the Year

Sarah Willacy – West Adelaide

Female Rising Star

Georgia Iannella – SA NTC

Women’s State League Awards

Player of the Year – Ann Sergeant Medal

Katelyn Tucker – Para Hills Knights

Coach of the Year

Michael Matricciani – SA NTC

Golden Boot Award

Katelyn Tucker – Para Hills Knights

Goalkeeper of the Year

Evelyn Goldsmith – SA NTC

Referee Awards

Mick O’Malley Young Referee of the Year

Nick Elagin

Mike Ingham Referee of the Year

Daniel Elder

Community and Group Awards

Referee Rising Star Award

Paula Orlandi

Women’s Collegiate League Player of the Year

Eliza Sims – Old Ignatians

Women’s Division 5 Player of the Year

Isobel Mcarthur – Mount Barker United

Women’s Division 4 Player of the Year

Tamara Campbell – Modbury Vista

Women’s Division 3 Player of the Year

Melissa Fox – Modbury Jets

Women’s Division 2 Player of the Year

Kim Linh Tran – Adelaide Jaguars

Women’s Division 1 Player of the Year

Patty Vanduijn – Flinders Flames

State League Two Under 18’s Player of the Year

Kirill Gretchko – Eastern United

State League Two Reserves Player of the Year

Anthony Spadaveccia – Eastern United

Mark Talladira – Fulham United

Women’s State League Reserve Player of the Year

Lauren Woodward – South Adelaide

State League One Under 18 Player of the Year – Rab Jones Award

Moriba Loua – Adelaide Victory

Nick Rhodes – White City

State League One Reserves Player of the Year – Len Alagich Award

Jayden Upton – Port Adelaide

Anthony Scriva – Western Strikers

PlayStation 4 National Premier League Under 18 Player of the Year – John Francis Award

Tyson Herraman – Para Hills

PlayStation 4 Women’s National Premier League Reserve Player of the Year

Alison Atkins – Adelaide City

PlayStation 4 National Premier League Reserve Player of the Year – Charlie Caruso Award

Michael Mangafakis – WT Birkalla

Community Coach of the Year

Rocky Oliveira – Mercedes Old Collegiate

Volunteer of the Year

Jerzy (JD) Demczuk – Croydon Kings

Ross Callow – Collegiate Soccer League